Sularahaga seotud rahapesu tõkestamise hoolsusmeetmete rakendamine pangandussektori näitel
Kokkuvõte
Lõputöö eesmärk on välja selgitada sularahaga seotud rahapesu tõkestamisel esinevad probleemid pangandussektoris. Eesmärgi täitmiseks on püstitatud neli uurimisülesannet: 1. Anda ülevaade teemakohase kirjanduse põhjal rahapesu õigusaktidest. 2. Anda ülevaade teaduskirjanduse põhjal sularahaga seotud rahapesu riskidest ja riskihinnangust. 3. Analüüsida pangandussektoris rahapesuga seotud finantsametnike hinnanguid sularahaga seotud rahapesu hoolsusmeetmete rakendamise kohta. 4. Analüüsida võimalikke lahendusi ning teha selle põhjal järeldusi.
Töö raames viidi läbi kvantitatiivne uuring, mis aitab kõige paremini saada vastused lõputöös püstitatud probleemile, uurimisküsimustele, uurimisülesannetele ja eesmärgile. Andmekogumismeetodiks on uurimistöös ankeetküsitlus. Küsitlus viidi läbi ühes Eesti pangas, mis vastab elutähtsa teenuse osutaja tingimustele ning küsitleti antud panga kolme erineva osakonna töötajaid.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1. Rahapesu tõkestamine ning sellega seotud nõuded ja regulatsioonid ; 1.1 Rahapesuvastaste nõuete evolutsioon Ameerika Ühendriikides ; 1.2 Rahapesuvastase võitlusega seotud nõuded ja regulatsioonid ; 1.2.1 Rahapesu tõkestamine Euroopas ; 1.2.2 Euroopa Liidu direktiivid ; 1.3 Rahapesu tuvastamine ja tõkestamine pankades ; 1.3.1 Eestis kehtivad rahapesuvastase võitluse reeglid ja asutuste roll ; 1.3.2 Pankade I ja II kaitseliin ; 1.4 Sularahaga seotud rahapesu hoolsusmeetmete rakendamine pankades ; 1.4.1 Sularaha ja rahapesu ; 1.4.2 Sularahatehingute kontroll pankades ; 1.4.3 Riskipõhine lähenemine ; 1.4.4 Tunne oma klienti põhimõte ; 2. Sularahatehingute rahapesuvastaste hoolsusmeetmete rakendamine pangas ; 2.1 Uurimismeetodi kirjeldus ; 2.2 Pangandussektori sularahaga seotud hoolsusmeetmete täitmine ; 2.2.1 Küsimused I kaitseliinile ; 2.2.2 Küsimused II kaitseliinile ; 2.3 Järeldused ja ettepanekud ; Kokkuvõte