Ettevõtjate halduskoormus maksuvaba tulu arvestamisel Eestis 2018. aastal
Kokkuvõte
Lõputöö teema on aktuaalne, kuna Riigikogu võttis vastu tulumaksuseaduse muudatuse, millega hakkas alates 2018. aasta esimesest jaanuarist kehtima maksuvaba tulu kuni 6000 eurot aastas ehk kuni 500 eurot kuus.
Lõputöö eesmärgiks oli hinnata 2018. aastal rakendunud maksuvaba tulu arvestamise mõju ettevõtjate halduskoormusele. Eesmärgi saavutamiseks on püstitatud järgmised uurimisülesanded:
1. Anda ülevaade maksude tasumisega seotud halduskoormusest ja selle tekkimise põhjustest.
2. Anda ülevaade halduskoormuse hindamise metoodikast.
3. Anda ülevaade Eestis kehtivast tulumaksust ja selle muudatusest.
4. Analüüsida Eesti ettevõtjate tegevusi ja kulusid maksuvaba tulu arvestamisel.
Analüüsist selgus, et tulumaksuseaduse muudatus, millega muudeti maksuvaba tulu ja selle arvestamist, mõjutas ettevõtjate halduskoormust. Suurem halduskoormuse kasv oli ühekordne ning oli tingitud seaduse muudatustest. Ettevõtete halduskoormus kasvas erinevalt. Väikseimaks kasvuks oli 131 eurot ja suurimaks 956 eurot. Erinevus oli tingitud ettevõtete töötajate arvust, mida suurem oli töökollektiiv, seda suurem oli ka halduskoormuse, sest tegevusi tuli teha rohkemate inimestega ning võttis selle tõttu rohkem aega. Halduskoormuse erinevuse põhjustas ka erinevate tegevuste täitmine ja mittetäitmine. Eeldades, et keskmiste ja suurte ettevõtete raamatupidajad täitsid samapalju tegevusi saab öelda, et nende keskmiseks ühekordseks halduskoormuseks kujunes 388 eurot. Keskmiseks aastaseks halduskoormuseks oli 58 eurot.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1. Halduskoormus ja selle hindamine ; 1.1. Maksude tasumisega seotud halduskoormus ja selle tekkimise põhjused ; 1.2. Halduskoormuse hindamismudel ; 2. Maksuvaba tulu arvestamise muudatused ja selle mõju halduskoormusele ; 2.1. Eestis kehtiv tulumaks ja selle muudatused 2018. aastal ; 2.2. Halduskoormus Eesti standardkulumudeli alusel ; Kokkuvõte