Vanglaametnike tööstress Eesti kinnipidamisasutuste näitel
Kokkuvõte
Töö eesmärgiks on anda ülevaade tööstressi kujunemise erinevatest käsitlustest ning täpsemalt käsitleda vanglaametnike tööstressi. Samuti näidata erinevaid tööstressiga toimetulemise viise, mis võimaldaksid vanglaametnikel endil ning vanglal kui organisatsioonil muuta töökeskkond võimalikult vähe stressitekitavaks ning töö tulemuslikumaks.
Uurimustöö ainestiku moodustavad erialane avaldatud kirjandus ja teadusartiklid, vanglates teostatud ankeetküsitlus vangivalvurite hulgas ning selle analüüs. Uurimismeetodina on kasutatud kvantitatiivne uurimismeetod.
Töö tulemusena selgub, et Eesti vanglasüsteemis töötavate vangivalvurite hulgas on põhiliseks tööstressi tekitajaks: rollikonflikt; negatiivne avalikkuse suhtumine vanglaametnike töösse; meeskonnatöö puudumine ning laager- ja kambertüüpi vanglates töötavate vangivalvurite tööstressorid on erinevad.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1.Eesti vanglasüsteem ; 1.1.Vanglate olemus ; 1.2.Laager- ja kambertüüpi vanglad ; 1.3.Vanglaametniku töö eripärad ; 2.Stressi teoreetilised käsitlused ; 2.1.Stressi olemus ; 2.2.Tööstress ; 2.3.Stressorid vanglaametnike töös ; 2.4.Vanglaametnike tööstressi tagajärjed ; 2.5.Rollikonflikti näide - Stanfordi Vanglaeksperiment ; 2.6.Toimetulek tööstressiga ; 2.6.1.Indiviid ja tööstressiga toimetulek ; 2.6.2.Toimetulek tööstressiga organisatsiooni tasandil ; 3.Uurimus ; 3.1.Uurimisprobleemi püstitus ja metoodika ; 3.2.Meetodi valiku põhjendus ; 3.3.Meetodi kirjeldus ; 3.4.Valim ; 3.4.1.Vastajate jaotus soo alusel ; 3.4.2.Vastajate jaotus vanuse järgi ; 3.5.Uuringu tulemused ; 3.5.1.Rollikonflikt ; 3.5.5.Meeskonnatöö puudumine ; 3.5.6.Vastused avatud küsimustele ; 3.5.7.Stressitegurite erinevused laager- ja kambertüüpi vanglates ; 3.6.Tulemuste analüüs, järeldused ja ettepanekud ; Kokkuvõte