Alaealise tapja kriminaalse profileerimise meetod ja protsess
Kokkuvõte
Magistritöö eesmärgiks on selgitada välja Eesti alaealise tapja profileerimise võimalused ja lähtekohad ning kriminaalse profiili peamised karakteristikud. Magistritöö eesmärgi saavutamiseks viidi läbi dokumendianalüüs, mille käigus autor analüüsis Eesti Maakohtute kohtutoimikuid. Vajalikud kohtutoimikud leidis autor Riigi Teataja ja Riigikohtu kohtulahendite otsingutest, lisaks aitas ka Politsei- ja Piirivalveameti analüüsiteenistus. Lõpliku valimi moodustasid 49 kohtutoimiku 65 alaealist tapjat. Ohvreid oli neil 51.
Magistritöös leitud Eesti alaealiseid tapjaid iseloomustavaid põhitulemusi on 29. Antud põhitulemuste puhul on tegemist tulemustega, mis usalduspiiride arvutustele toetudes on olulised. Kogutud ja analüüsitud sotsiaalseid karakteristikuid oli veelgi, kuid nende usalduspiiride arvutused ei toonud välja nende olulisust. Samas on autori arvates ka need tulemused magistritöö osas tähtsad. Üldiselt oli USA alaealiste tapjatega võrreldes Eesti alaealistel tapjatel kaks põhilist erinevust: tegu ei pandud toime tulirelvaga, vaid peksmisega ja grupis tapeti võõra ohvri asemel pigem tuttav ohver.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1.Kriminaalse profileerimise ja alaealiste kuritegevuse mõtestamise teoreetilised alused ; 1.1.Kriminaalse profileerimise ajalugu ja olemus ; 1.2.Kriminaalse profileerimise protsess ja rakendamine rehabiliteerimises ; 1.3.Kriminaalse profileerimise usaldusväärsus ; 1.4.Alaealiste kuritegevuse olemus ja tekkepõhjused ; 2.Alaealiste tapjate kriminaalse profiili uuring ; 2.1.Uuringu eesmärk ja valim ; 2.2.Uurimise meetod ; 2.3.Eesti alaealise tapja iseloomustavad andmed ja taust ; 2.4.Kuritegude andmed ; 2.5.Uurimuse põhitulemused ; 2.6.Eesti alaealise tapja kriminaalne profiil ; 2.7.Soovitused ja järeldused alaealiste kuritegevusest ja selle ennetamisest ; Kokkuvõte