Kogemused Eesti siseturvalisusele 2022. aastal Ukrainale konventsionaalset jätkuinvasiooni ettevalmistavast faasist
Abstract
Eesti geopoliitiline asend tingib vajaduse olla tähelepanelik ja aktiivne oma regioonis ning laiemalt kogu maailmas toimuvate julgeolekumuutuste suhtes ning hinnata nende võimalikku mõju Eesti sisejulgeolekule ja turvalisusele. Venemaa Föderatsiooni agressioon ja vallutussõda Ukrainas, mille suuremahuline konventsionaalne jätkufaas algas 24. veebruaril 2022, muutis oluliselt Eesti ühiskonna arusaamist julgeolekuolukorrast Euroopas ning Eesti asendist ja rollist.
Uuringuraport vaatleb ja analüüsib 24. veebruarile 2022 eelnenud aasta jooksul toimunud sündmusi ja nende mõtestamist Eesti siseturvalisuse valdkonna ekspertide poolt. Raporti eesmärk on anda ülevaade sisejulgeoleku valdkonna selle perioodi kogemustest ning teha järeldusi ja ettepanekuid laiapindse riigikaitse arendamiseks.
Description
Sissejuhatus ; Aktuaalsus ja kontekst ; Eskalatsioonprotsessi põhisündmused ; Metoodika ja struktuur ; 1. Venemaa Föderatsiooni vägede koondumine ja sõjaväeõppus Zapad 2021 ; 2. Ryanairi lennuki kaaperdamine ; 3. Valgevene korraldatud suunatud migratsioonikriis piiril Leedu ja Poolaga ; 4. Invasioonieelsed kuud ; 5. Ukraina suhtes läbi viidud infooperatsioonid konventsionaalset kallaletungi ettevalmistavas ja eskaleeruvas faasis ; 6. Eelfaasi mõju Eesti siseturvalisusele ; Kokkuvõte https://doi.org/10.15158/c31z-rg71