Asjade interneti tehnoloogia kasutusega seonduvad turvalisuse riskid ning nende maandamine inimeste tavakasutuses olevate tehnoloogiate näitel
Kokkuvõte
Magistritöö eesmärk on välja selgitada asjade interneti tehnoloogia arengust tulenevad riskid tehnoloogia kasutajaskonna ning avaliku sektori ameti- ja haldusasutuste jaoks. Oluline on tööga kaardistada kasutamisega kaasnevad ohud inimeste jaoks ning välja tuua probleemid, millele peavad avaliku sektori ameti- ja haldusasutused, mis tehnoloogiliste aspektidega kokku puutuvad, tulevikus olukordade ennetamise ja menetlemise ning kompetentsivajaduse tõttu keskenduma hakkama.
Eesmärgi saavutamiseks on seatud järgmised uurimisülesanded:
1. Tuvastada teoreetilistele allikatele tuginedes asjade internetiga kaasnevad turvalisuse riskid, mis aitavad asjade interneti tehnoloogia ohtudest paremini aru saada ning hinnata Eesti Vabariigi ametiasutuste võimekust asjade internetiga seonduvate probleemide vastu võitlemisel.
2. Analüüsida tehnoloogia arengust tulenevate probleemide ennetuse ja tõkestamise meetmeid, sooritades selleks dokumendianalüüs strateegia- ja visioonidokumentide ning rahvusvahelise praktika kohta ja viies läbi ekspertintervjuud Eesti IKT ekspertidega.
3. Teoreetiliste lähtekohtade ning kogutud andmete põhjal teha ettepanekud avaliku sektori ameti- ja haldusasutustele eesmärgiga luua parem teavitustöö platvorm ja arutelu strateegilise lähenemise muutmiseks.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1. Asjade interneti tehnoloogia teooria ; 1.1. Asjade interneti eellugu: Arvuti ja interneti turvariskide tuvastamine ; 1.2. Asjade interneti definitsioon, toimimine ja kasutusvõimalused ; 1.3. Asjade interneti tehnoloogia probleemid, turvaelemendid ning potentsiaalsed rünnakute näited Amazon Echo tehnoloogia vaatest lähtuvalt ; 2. Asjade interneti tehnoloogia riskide maandamise võimalused tavakasutaja ja avaliku sektori ameti- ja haldus-asutuste vaates ; 2.1. Uurimismetoodika ja valim ; 2.2. Asjade interneti tehnoloogia vaatest digiarenguga seotud Eesti Vabariigi ja rahvusvaheliste visiooni-, strateegia- ja raamdokumentide analüüs ; 2.3. Ekspertintervjuude analüüs ; 2.4. Dokumendianalüüsi ja ekspertintervjuude tulemuste analüüs ; 2.5. Järeldused ja ettepaneku ; Kokkuvõte