Roomikpuksiiri kasutamine Päästeameti ülesannete hõlbustamiseks maastikul ja jäätunud veekogudel
Abstract
Lõputöö teema on aktuaalne, sest tõhusa päästevõimekuse tagamise programm, võtab lühidalt kokku, et päästetööd saab tõhusalt läbi viia vaid siis, kui on olemas päästetöö tegemiseks piisav päästetehnika ja –varustus ning lähiaastate ülesanne päästevõimekuse tagamisel on see, kuidas teha vähemaga rohkem. Selle eesmärgi saavutamiseks panustatakse jätkuvalt päästetehnika ja -varustuse parendamisse. Ühtlasi on lõputöö aktuaalne, kuna Eestis veekogud hakkavad jäätuma novembris ning jääkate veekogudel võib kesta märtsini. Sellises ajavahemikus oli riiklikel päästekomandodel veekogudel 2015. aastal 57 sündmust, 2016. aastal 85 sündmust ja 2017. aastal 91 sündmust. Lõputöö eesmärk on kujundada seisukohad ja ettepanekud roomikpuksiiri kasutusele võtuks Päästeametis, andes ülevaate päästetööde logistikast eritehnikaga ning viies läbi praktilised katsetused, tehes objektidest avalduvate survete arvutused pinnale ja leides lahendusviisid roomikpuksiiri kasutamisel Päästeameti ülesannete hõlbustamiseks maastikul ja jäätunud veekogudel. Töö eesmärgi saavutamiseks püstitati järgnevad uurimisülesanded:
1. Leida arvutusviisid, et saaks arvutada roomikpuksiirist ja teistest objektidest tulenevaid surveid pinnale ja otsida välja viisid, kuidas integreerida tulemused jää kandevõimega.
2. Kirjeldada päästetöid simuleerivaid praktilisi katsetusi ning võrrelda katsetulemusi roomikpuksiiriga ja ilma roomikpuksiirita.
3. Hinnata teooriast, arvutustest ja praktilistest katsetustest tulenevaid võimalusi ja pakkuda välja lahendusviisid katsetusteks maastikul.
Description
Sissejuhatus ; 1. Logistilised probleemid päästetöödel teoorias ; 1.1. Kliima ja looduslikud iseärasused ; 1.1.1. Arvutuslikud viisid masinast tuleneva surve määramiseks pinnasele ; 1.1.2. Jää tüübid ja selle üldine kandevõime määramine vastavalt masinast tulenevale raskusjõu survele ; 1.1.3. Ülevaade masinatest ; 1.2. Päästetöötaja energiakulu arvestamise põhimõtted ; 2. Praktilised ja arvutuslikud katsetused ning lahendused roomikpuksiiriga ; 2.1. Metoodika ja valim ; 2.2. Arvutuslikud lahendused objektidest ; 2.3. Praktilised katsetused roomikpuksiiriga ; 3. Järeldused ja ettepanekud ; 3.1. Roomikpuksiiri maksumusega arvestamine ; 3.2. Järeldused ja ettepaenkud roomikpuksiiri kasutusele võtuks Päästeametis ; Kokkuvõte