Naisabiturientide motivatsioon astuda ajateenistusse ning seda mõjutavad tegurid
Kokkuvõte
Magistritöö eesmärk on välja selgitada Eesti naisabiturientide motivatsiooni tase ajateenistusse astumise osas ning motivatsiooni mõjutavad tegurid.
Magistritöö eesmärgi saavutamiseks ja uurimisülesannete täitmiseks kasutati uurimisstrateegiana kaadristavat uuringut (ingl survey). Uuringu korraldamiseks kasutati poolstruktureeritud ankeetküsimustikku ning uuringu valim moodustati kõikse valimi meetodil. Uuring korraldati 188 Eesti kooli abiturientide seas, neist 161 gümnaasiumi õpilase ning 27 kutsekooli õpilaste seas. Põhiuuringule eelnes kahes valimisse kuulunud koolis korraldatud pilootuuring. Uuringu tulemusel analüüsiti võimalusi tõsta naisabiturientide motivatsiooni ajateenistusse astumiseks, et saada sisend Kaitseministeeriumile naiste paremaks kaasamiseks ajateenistusse ning noorte naiste teadlikkuse tõstmiseks riigikaitses osalemises. Kvantitatiivne analüüs tehti kirjeldaval ja üldistaval meetodil ning andmete esitamiseks kasutati statistiliste andmete graafilist esitamist. Naisabituriendid leidsid, et ka naised vajavad riigikaitselisi teadmisi ja oskusi, et kriisiolukordades paremini toime tulla. Ajateenistusel näevad naised nende oskuste omandamisel olulist rolli. Samas tõdeb enamik naisabiturientidest, et praegune ajateenistus on naise natuurile liiga koormav ning nad ei näe, et ajateenistus ja edasised kohustused reservväelasena sobituvad naiste soovide ja kohustustega tsiviilelus.
Kirjeldus
Sissejuhatus ; 1. Motivatsiooni ja soo sotsiaalteoreetilised alused ; 1.1. Motivatsiooni teoreetilised alused ; 1.2. Soo sotsiaalteoreetilised alused ; 2. Varasemad teemakohased uuringud ; 2.1. Naiste kaasamine kaitseväeteenistusse Eestis ; 2.2. Naiste kaasamine kaitseväeteenistusse välismaal ; 3. Naisabiturientide motivatsioon osaleda ajateenistuses ning seda mõjutavad tegurid ; 3.1. Valim ja uurimismetoodika ; 3.2. Uuringu tulemused ; 3.2.1. Naisabiturientide motivatsiooni taset mõjutavad tegurid ; 3.2.2. Naisabiturientide motivatsiooni mõjutavad soopõhised tegurid ; 3.2.3. Naisabiturientide hinnang riigikaitseõpetuse ning teavitustöö vajalikkusele ; 4. Järeldused ja ettepanekud naiste ajateenistusse kaasamise parandamiseks ; 4.1. Järeldused ja diskussioon ; 4.2. Ettepanekud ja soovitused ; Kokkuvõte