Valetamiskäitumine ja emotsiooniväljendused ning nende hindamise oskus patrullpolitseinikuna Põhja prefektuuri Ida politseijaoskonna näitel
Abstract
Lõputöö eesmärgiks on anda ülevaade valetamiskäitumise ja emotsiooniväljenduste äratundmise võimalustest ja töötada välja ettepanekuid patrullpolitseinike psühhonoomiliste teadmiste tõstmiseks valetamise avastamisel. Töö autor kasutas kvalitatiivset uurimismeetodit. Andmete kogumiseks viis lõputöö autor Põhja prefektuuri Ida politseijaoskonna patrullpolitseinike seas läbi ankeetküsitluse. Käsitletava teema aktuaalsus seisneb selles, et patrullpolitseinikud puutuvad oma igapäevatöös kokku erinevate indiviididega ning kokkupuuted valetavate inimestega on vältimatud. Patrullpolitseiniku ametijuhendist lähtuvalt, vastutab patrullpolitseinik koostatud dokumentide ja esitatud andmete õigsuse ja seaduslikkuse eest ning seega on oluline osata eristada tõde valest, kuna see võib saada määravaks karistuse määramisel, konfliktiolukordade tekkimisel ja ka pingelistes situatsioonides. Eesmärgi saavutamiseks püstitas autor hüpoteesi ja uurimisülesanded. Lõputöös toob autor välja uurimuse tulemused, teeb järeldused ning ettepanekud, kuidas patrullpolitseinikud saaksid paremini ära tunda valetamismärke ja valetavaid isikuid. Lõputöö väärtus on eelkõige patrullpolitseinike väljaõppe parandamisel, koolituste planeerimisel, ettevalmistamisel ja läbiviimisel.
Description
Sissejuhatus ; 1. Valetamiskäitumine ja emotsiooniväljendused. ; 1.1. Tõde ja vale. ; 1.2. Ebasiiras kommunikatsioon. ; 1.3. Verbaalsed valetamise tunnused. ; 1.4. Mitteverbaalsed valetamise tunnused. ; 1.5. Emotsiooniväljendused. ; 1.6. Valede avastamine. ; 2. Uurimus patrullpolitseinike seas. ; 2.1. Uurimuse läbiviimine ja valim. ; 2.2. Patrullpolitseinike küsitlused ja tulemuste analüüs. ; 2.3. Uurimistulemused, järeldused ja ettepanekud. ; Kokkuvõte ; Lisad.