Olukorrateadlikkuse, olukorramõistmise ja kallutatuse mõõtmine siseturvalisuse valdkonnas
Abstract
Varasemad uuringud kinnitavad, et hea olukorrateadlikkus on tulemuslikuks otsustamise aluseks ajakriitilistes ja suure riskiga situatsioonides. Olukorrateadlikkust mõõdetakse päästetöö juhtidel Sisekaitseakadeemias Effective Command metoodika
alusel. Olukorramõistmist ja kallutatust kui juhi otsuste mõjutajaid pole varem Eestis mõõdetud ega uuritud. FireFronti projekti käigus arendati välja tööriist, mis mõõdab lisaks olukorrateadlikkusele ka olukorramõistmist ja kallutatust. Visiõppe ehk virtuaalseid simulatsioone kasutava õppe põhine tööriist võimaldab kvantitatiivselt mõõta juhi tegelikku ja tajutud olukorrateadlikkust ja -mõistmist ning kallutatust. Artiklis tutvustatakse projekti, loodud arvuti- ja veebipõhist tööriista ning võrreldakse päästeteenistujate ja mittepäästeteenistujate mõõtmistulemusi virtuaalselt simuleeritud õnnetusel. Selgus, et päästeteenistujad ja mittepäästeteenistujad võivad teha otsustamisel eri tüüpi vigu, kuna keskmiselt oli päästeteenistujate tõesuskallutatus positiivne, kuid suhteliselt madal, samas kui mittepäästeteenistujate tõesuskallutatus oli keskmiselt negatiivsem.
Päästeteenistujad on keskmiselt enesekindlamad võrreldes mittepäästeteenistujatega olukorrateadlikkuse ja -mõistmise kujundamisel. Artiklis tehakse ettepanekuid edasisteks uurimusteks ja projekti tulemuste kasutamiseks väljaõppes.